Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 17:15

Invitaţie la expoziţia "Curtea Domnească de Argeş"

 

În perioada 2-4 august, pe platoul din faţa Bisericii Domneşti din municipiu se va organiza expoziţia "Curtea Domnească de Argeş - Capitală a turismului românesc". Invitaţia de a participa la eveniment vine din partea conducerii administraţiei publice şi este adresată tuturor argeşenilor. Obiectivele specifice ale proiectului sunt promovarea la nivel naţional şi internaţional a potenţialului turistic al municipiului Curtea de Argeş, prin valorificarea potenţialului turistic local, respectiv Biserica Domnească, Muzeul Municipal Curtea de Argeş, Biserica Sân Nicoară, Muzeul de etnografie Casa Norocea, Mănăstirea Curtea de Argeş, Parcul Fântâna lui Manole etc. Anul trecut, expoziţia s-a desfăşurat în perioada 13-16 august, în cadrul ei fiind prezentate produse artizanale tradiţionale (vase din lut şi obiecte realizate manual din lut, lemn şi materiale textile) şi s-a bucurat de vizita a circa 3.000 turişti.

 

Pin It