A murit în munţi


Gheorghe Palaghiu avea 57 ani, era din comuna Godeni şi lucra de mai mulţi ani la o stână din Muntele Netotu - Masivul Făgăraş. Sâmbătă, omul a acuzat dureri în zona inimii şi nu se mai putea deplasa, astfel că proprietarul stânei a cerut ajutorul salvamontiştilor şi jandarmilor să-i acorde primul ajutor şi să-l transporte la baza muntelui, până la ambulanţă. Doi salvamontişti de la Nucşoara şi doi jandarmi montani au urcat mai bine de 4 ore până au ajuns la ciobanul aflat pe Muntele Ludişoru. După ce au văzut în ce stare se afla ciobanul, au solicitat un elicopter SMURD, dar vremea severă a făcut ca acesta să nu poată ateriza. Salvatorii l-au transportat cu targa pe bărbat până la baza Muntelui Zârna, unde era echipajul de ambulanţă SMURD. Însă, paramedicii nu au putut face altceva decât să constate decesul. Bărbatul a fost preluat de un echipaj care l-a transportat la IML Argeş, unde se va stabili cauza morţii.
