Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 17:14

Ceremonie de absolvire a promoţiei 2016 - cadre militare 

 

Vineri, Dan Manu, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş, a participat la Şcoala Militară de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor Terestre "Basarab I" la ceremonia de absolvire a promoţiei 2016 "Andrei Mureşanu - 200". Cu acest prilej, au primit gradul de maistru militar clasa a V-a 122 absolvenţi (113 băieţi şi 9 fete) ai Programului de studii postliceale cu durata de doi ani - formare maiştri militari, din care vor fi repartizaţi în Ministerul Apărării Naţionale 61 absolvenţi (56 băieţi şi 5 fete), în Administraţia Naţională a Penitenciarelor 28 absolvenţi (24 băieţi şi 4 fete), iar în Ministerul Afacerilor Interne, 33 absolvenţi. De asemenea, au primit gradul de sergent 304 absolvenţi (287 băieţi şi 17 fete) ai Programului de studii postliceale cu durata de un an - formare subofiţeri, care vor fi repartizaţi în unităţi ale Forţelor Terestre Române, Comandamentului Logistic Întrunit şi ale Comandamentului Comunicaţiilor şi Informaticii.

La ceremonia emoţionantă, la care au fost prezente şi familiile tinerilor absolvenţi - părinţi, soţi şi soţii, copii - au participat subprefectul Emilian Dragnea, primarul municipiului Piteşti, Cornel Constantin Ionică, alături de alţi reprezentanţi ai administraţiei publice şi militare. "Şcoala Militară de Maiştri Militari şi Subofiţeri a Forţelor Terestre <<Basarab I>> este o instituţie emblematică pentru judeţul Argeş şi pentru asta ţin să felicit în primul rând conducerea şcolii şi cadrele didactice. Cu această ocazie însă felicit, în mod cu totul special, absolvenţii, dar şi familiile lor, care i-au susţinut în tot acest timp. Le doresc tuturor multă sănătate şi succes în cariera pe care au ales-o!", a declarat Dan Manu, preşedinte Consiliul Judeţean Argeş.

 

Pin It