Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 17:06

Pompierii argeşeni - la concurs

Lotul reprezentativ al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Argeş a câştigat, la general,  faza a III-a (zonală) a concursurilor serviciilor profesioniste pentru situaţii de urgenţă. Competiţia a fost organizată în perioada 27-29 iulie de ISU Teleorman. La această etapă, pompierii militari profesionişti din judeţul gazdă, Argeş, Olt şi Giurgiu s-au întrecut la patru probe: "Scara de fereastră", "Pista cu obstacole pe 100 metri", "Ştafeta 4x100 metri" şi "Realizarea dispozitivului de intervenţie la motopompă".

Locul I 

Pompierii argeşeni au reuşit să se claseze pe prima treaptă a podiumului, la general, dar şi să obţină mai multe cupe şi medalii la fiecare probă. La "Scara de fereastră" s-a câştigat locul I cu echipa, iar la individual, acelaşi loc l-a ocupat plt. Cătălin Neculae, iar locul III, sg. maj. Albert Baciu. La "Pista cu obstacole", echipa pompierilor argeşeni s-a clasat pe locul II, iar la individual, locul I a fost ocupat de către sg. maj. Albert Baciu, iar locul secund de plt. Cătălin Neculae. La proba "Realizarea dispozitivului de intervenţie la motopompă", luptătorii cu focul din juţelui nostru au prins tot primul loc pe podium. Componenţa lotului ISU Argeş care a participat la concurs a fost următoarea: sg. maj. Albert Baciu, maistru militar Adrian Mirică, plt. Cătălin Neculae, sg. maj. Mihai Brăgărea, sg. maj. Ionuţ Samoilă, plt. Daniel Roibu, plt. Dan Suican, sg. maj. Cosmin Ghiţă, sg. maj. Zamfir Rădoi, sg. maj. Cristian Popescu şi plt. maj. Mircea Petre. Rezultatele obţinute de pompierii aregeşeni sunt o dovadă a pregătirii lor şi oferă un plus de încredere pentru cetăţeni!

 

Pin It