Elena Arnăuţoiu, decorată de preşedintele Iohannis
Miercuri, preşedintele Klaus Iohannis a decorat cu Ordinul Naţional "Serviciul Credincios" în grad de Cavaler trei foşti deţinuţi politici - Elena Ion Arnăuţoiu, Nicolae Ciurică şi Nicolae Tomaziu. Elena Ion, născută Arnăuţoiu, este sora mai mare a fraţilor Toma şi Petre Arnăuţoiu, de numele cărora se leagă grupul de rezistenţă anticomunistă din Nucşoara. Este unul dintre puţinii supravieţuitori care pot prezenta o imagine clară a vieţii oamenilor din comună, mai ales că a fost implicată direct în scrierea istoriei din perioada 1949 şi 1958. "Sunteţi un monument de jertfă şi suferinţă, un simbol în viaţă al opoziţiei faţă de regimul totalitar, drept pentru care vă asigur de preţuirea mea şi a generaţiilor de astăzi!", a spus preşedintele Klaus Iohannis la ceremonia de decorare.
Elena Arnăuţoiu i-a mulţumit preşedintelui că este alături de foştii deţinuţi şi, mai ales, că nu a uitat suferinţa înaintaşilor. A dedicat distincţia părinţilor şi fraţilor săi. Nicolae Ciurică este ultimul supravieţuitor al rezistenţei anticomuniste din Munţii Banatului şi a trăit patru ani în ilegalitate, vânat de Miliţie, iar Nicolae Tomaziu este ultimul supravieţuitor al lagărului de muncă de la Canalul Dunăre-Marea Neagră.
