Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 17:15

Mesajul salvamontiştilor: "Anunţaţi-ne dacă nu mai e nevoie să venim!"

La fel ca şi în cazul solicitărilor fără motiv către Ambulanţă şi Poliţie, cei de la Salvamont Nucşoara transmit un mesaj către turişti să nu-i mai cheme inutil pentru intervenţii, deoarece în altă parte, poate că ar avea nevoie de ajutor altcineva aflat în reală primejdie: "Am primit aseară (n.r. - duminică) un apel de la un grup de turişti care s-au separat şi nu s-au mai regăsit la coborârea în Valea Rea. Am trimis echipa în teren şi nu mai era nimeni acolo (ceilalţi probabil că au venit mai târziu şi au plecat împreună spre casele lor). Credem că este de bun simţ, dacă totul se termină cu bine, să ne anunţaţi şi pe noi. Altfel blocăm nişte oameni care pot interveni la un accident în altă zonă. Mulţumim!" 

 

Pin It