Buget suplimentat pentru prevenirea infecţiilor nosocomiale
La şedinţa de Guvern de miercuri a fost aprobată o rectificare bugetară în urma căreia bugetul Programului naţional de supraveghere şi control al infecţiilor nosocomiale şi monitorizare a utilizării antibioticelor şi a antibiotico-rezistenţei a fost suplimentat cu 4,6 milioane lei. Astfel, a fost introdusă testarea activă - screeningul - pentru toţi pacienţii nou internaţi în secţiile ATI, pentru cei care stau în ATI mai mult de 7 zile, precum şi pentru cei care sunt internaţi în acelaşi salon cu o persoană depistată cu infecţii nosocomiale. Prin această măsură se asigură supravegherea infecţiilor nosocomiale - septicemii, pneumonii, infecţii urinare, infecţii consecutive utilizării dispozitivelor medicale (cum ar fi cateterul) şi infecţii de situs chirurgical - în secţiile cu risc ridicat, respectiv ATI şi Chirurgie. Numărul de spitale acoperite de această măsură este de 72 unităţi cu laborator de microbiologie în structură. Reţeaua de unităţi "sentinelă" va fi extinsă de la 12 la 23 unităţi la nivel naţional. Aproximativ 300 persoane vor beneficia de formare profesională pentru controlul infecţiilor nosocomiale şi a utilizării prudente a antibioticelor în 114 unităţi sanitare.
