Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 18:19

Liber de Sf. Maria!

 

Sărbătoarea de Sfânta Maria aduce în fiecare an o zi liberă angajaţilor. Anul acesta, data de 15 august pică la începutul săptămânii. Potrivit Codului muncii, în acea zi, angajatorii sunt obligaţi să acorde liber salariaţilor. În caz contrar, ei riscă amenzi de până la 10.000 lei. Există şi categorii de salariaţi care în astfel de zile trebuie să se prezinte la muncă. Facilitatea nu se acordă în cazul în care activitatea nu poate fi întreruptă datorită caracterului procesului de producţie sau specificului activităţii. Aceeaşi prevedere se aplică şi angajaţilor din unităţile sanitare. 

 

Pin It