Mihail Budan, felicitat de preşedintele Iohannis

Mihail Budan, fostul elev al clasei a VIII-a A a Şcolii "Mircea cel Bătrân", a încheiat ciclul gimnazial cu media 10. Aceeaşi notă a obţinut-o şi la Evaluarea Naţională, iar zilele trecute, a primit o scrisoare de felicitare din partea preşedintelui României, Klaus Iohannis. În epistola semnată de preşedinte se precizează următoarele: "Еducaţia este forţa care te dezvoltă cu adevărat ca persoană, ca cetăţean, ca profesionist. Ea îţi dă puterea pentru a deveni orice doreşti, pentru a înţelege şi schimba lumea. Te felicit pentru rezultatul obţinut la Evaluarea Naţională. Am convingerea că vei continua să ai parcurs educaţional marcat de rezultate deosebite, atât în devenirea ta profesională, cât şi personală. Îţi mulţumesc pentru că le-ai demonstrat tuturor că se poate. Prin asumarea importanţei educaţiei, prin multă muncă şi prin responsabilitate faţă de propria devenire, cu toţii am putea fi <<de nota 10>>. Trebuie doar să ne dorim! Viaţa îţi va oferi multe lecţii, dar, indiferent de obstacole, nu uita niciodată să lupţi pentru ceea ce crezi, să construieşti temeinic şi să consolidezi ceea ce este valoros. România are nevoie de tineri ca tine, implicaţi şi responsabili faţă de viitorul lor şi al comunităţii. Sper că viaţa de liceu va fi o experienţă de formare deosebită şi îţi va oferi oportunităţile de dezvoltare pe care ţi le doreşti. Îţi doresc mult succes în continuare! Ştiu că alături de tineri asemeni ţie putem clădi cu adevărat România Educată şi pentru că părerea ta este extrem de importantă pentru mine, te invit să-ţi aduci contribuţia la dezvoltarea educaţiei şi cercetării prin participarea la consultarea online disponibilă la www.romaniaeducata.eu".
