Slujbă de priveghere la Catedrala Arhiepiscopală
În seara zilei de 14 august 2016, la Catedrala Arhiepiscopală din Curtea de Argeș cu hramul Adormirea Maicii Domnului a fost oficiată, slujba vecerniei, litia, acatistul și utrenia. Credincioșii prezenți la rugăciune s-au închinat la moaștele Sfintei Mucenițe Filofteia care au fost așezate la intrarea în Paraclisul Mănăstirii Argeșului. Programul liturgic, de ziua hramului, va începe la ora 07.00, când se va face sfințirea apei, Taina Sfântului Maslu și Sfânta Liturghie, în Aghiasmatarul din fața Catedralei Arhiepiscopale. În tot acest timp, pelerinii se vor închina la racla cu moaștele Sfintei Mucenițe Filofteia și vor fi miruiți.
