Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 18:20

Week-end greu pentru salvamontişti 

 

Numărul mare de turişti care şi-au petrecut zilele libere la munte a dus, implicit, la creşterea intervenţiilor pentru salvamontişti. Vineri, un turist din Spania a suferit o entorsă la glezna dreaptă în timpul unei drumetii pe un traseu turistic din zona Bâlea Lac. Sâmbătă, un timişorean în vârstă de 36 ani a pierdut controlul bicicletei şi a căzut. Omul a suferit un traumatism cranian, multiple escoriaţii şi a fost suspect de fractură de claviculă dreaptă. După acordarea primului ajutor, a fost preluat de SMURD Argeş şi transportat la Avrig. Acesta a fost catalogat drept tipul de accident "clasic", în care biciclistul nu poartă echipament de protecţie. Duminică, o turistă din Germania, de 38 ani, a suferit o fractură de maleolă, în zona Căldarea Paltinului. Salvamontiştii din Sibiu şi cei din Argeş au intervenit să o transporte la Bâlea Lac pentru a primi asistenţă medicală. În aceeaşi zi, un grup de 5 turisti din Israel au cerut ajutorul salvamontiştilor pentru că au suferit de epuizare fizică şi atac de panică. Turiştii parcurgeau traseul de pe Muchia Netedu spre Bâlea Cascadă. Li s-a acordat primul ajutor şi au fost însoţiţi până la destinaţie. 

 

Pin It