Amenzi cu nemiluita de Sf. Maria!
Peste 250 poliţişti argeşeni au fost pe străzi pentru menţinerea climatului de siguranţă pentru cetăţeni în perioada sărbătorii Adormirii Maicii Domnului. Poliţiştii au intervenit la peste 170 solicitări primite şi au aplicat sancţiuni contravenţionale în valoare de peste 137.000 lei. În cadrul activităţilor efectuate, s-au aplicat 484 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 137.626 lei. Dintre acestea, 10 amenzi au fost aplicate pentru fapte de natură economică şi 125 pentru nerespectarea normelor de convieţuire socială. Poliţiştii rutieri au desfăşurat activităţi în urma cărora au aplicat peste 330 sancţiuni în valoare de peste 101.600 lei. Din totalul celor aplicate pentru nerespectarea legislaţiei rutiere, 141 au fost pentru viteză excesivă, 18 pentru nerespectarea regulilor privind depăşirea, iar 171 pentru nerespectarea altor prevederi privind circulaţia pe drumurile publice. De asemenea, poliţiştii au reţinut 27 permise de conducere, dintre care 10 pentru depăşirea cu peste 50 km/h a limitelor de viteză impuse pe tronsoanele de drum şi 17 pentru alte abateri. Totodată, poliţiştii au retras 8 certificate de înmatriculare auto.
