Încă un pas către normalitate: posturi scoase la concurs în spital
Lipsa personalului medical, de la medici, asistente, infirmiere sau parte din personalul unităţii, nu mai este un subiect care merită să fie dezbătut la nesfârşit pentru că problema este pe cale de generalizare la nivel de ţară. Însă, faptul că se scot posturi la concurs demonstrează că se fac paşi către normalitate. Adică spre acele unităţi spitaliceşti promise în care bolnavii să fie trataţi de medici de specialitate şi în condiţiile cele mai bune. La Spitalul Municipal Curtea de Argeş au fost scoase la concurs următoarele posturi: unul de asistent medical generalist - Staţia Centrală de Sterilizare, unul de asistent medical generalist la Secţia Pediatrie, asistent medical generalist debutant la Compartimentul Ortopedie Traumatologie, infirmieră debutantă la Secţia Medicină Internă, două posturi îngrijitor curăţenie la Compartimentul Obstetrică Ginecologie, unul de îngrijitor cutăţenie la cel de Neonatologie şi, cu jumătate de normă, câte un post de îngrijitor curăţenie pentru Laboratorul Anatomo-Patologie şi pentru farmacia cu circuit închis din spital. Din informaţile primite de la Secretariatul Spitalului Municipal avem o veste bună şi anume că numărul celor înscrişi îl depăşeşte pe cel al posturilor scoase la concurs. Rămâne de văzut câţi candidaţi vor trece de proba scrisa, interviul şi proba practică, organizate joi şi vineri la Spitalul Municipal Curtea de Argeş.
