Hingherii, din nou pe străzi
După prăznuirea creştinească a Adormirii Maicii Domnului, toate instituţiile şi-au reluat programul obişnuit de lucru, inclusiv cei de la Salubritatea Publică Urbană. Astfel, hingherii s-au apucat să strângă de pe străzile din municipiu maidanezii care au scăpat în acţiunile trecute. În momentul de faţă capacitatea adăpostului este de 30 patrupede, dar se mai poate face loc prin eutanasiere. Marţi s-au capturat 14 maidanezi, miercuri 9, iar ieri - până la ora 10.00 - hingherii au mai prins alţi 5. Pentru a evita eventualele nemulţumiri din partea celor care hrănesc maidanezii şi nu acceptă ideea că locul lor nu este pe stradă, hingherii îşi încep programul de la ora 06.00 dimineaţa.
