Pregătiri pentru prevenirea inundaţiilor

Administraţia Naţională Apele Române a organizat primul exerciţiu interbazinal de simulare a intervenţiilor în caz de inundaţii, printr-o amplă acţiune desfăşurată zilele trecute în judeţul Alba. Aceasta a fost desfăşurată de Administraţia Bazinală de Apă Argeş-Vedea în colaborare cu cele similare din Mureş şi de pe Crişuri. Totul a început în data de 13 august, prin verificarea fluxului informaţional (transmiterea avertizărilor meteo şi hidrologice şi a dispoziţiilor pentru mobilizare şi relocare personal de intervenţie) şi transportul materialelor şi echipamentelor la amplasament. Intervenţia propriu-zisă s-a desfăşurat miercuri, formaţiile de intervenţie rapidă ale celor trei administraţii bazinale de apă colaborând pentru supraînălţarea unui dig care protejează localitatea Vurpăr, din comuna Vinţu de Jos, judeţul Alba. Au fost montate panouri mobile şi hidrobaraje pe o lungime de 2.600 m (cel mai mare dig realizat la un exerciţiu de simulare).
Ana Maria Dulică, purtătorul de cuvânt al instituţiei a precizat că Administraţia Bazinală de Apă Argeş-Vedea a participat cu 15 muncitori care au montat 650 m de panouri mobile, coordonaţi de directorul ABAAV, Tatiana Diaconu şi de directorul tehnic ELH, Dumitru Ciobanu. De asemenea, echipele de intervenţie au fost pregătite să realizeze la faţa locului interconexiuni ale unor echipamente diversificate. În orice caz, exerciţiul de simulare a pus în evidenţă faptul că etapa de evaluare şi planificare a intervenţiei este esenţială. Practic, pentru Dunăre şi cursurile mijlocii şi inferioare ale marilor cursuri de apă precum Mureşul, Crişuri, Siretul, Argeşul, Prutul, Someşul, propagarea viiturilor este mai lentă şi permite mobilizarea şi deplasarea echipelor de intervenţie din diferite zone ale ţării.
