Alertă maximă: se depopulează comunele argeşene!
Potrivit unei statistici anexate de guvern la un proiect de lege care vrea să reclasifice localităţile din România, în perioada 1990-2012 mai multe oraşe şi municipii au pierdut peste 20% dintre locuitori. Pe site-ul Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice a fost publicată lista care cuprinde comunele în care s-au înregistrat scăderi accentuate ale populaţiei (peste 30%) în perioada amintită (în calculul indicatorului a fost luată în considerare fragmentarea administrativă, respectiv divizarea comunelor din acest interval). După Alba şi Arad, urmează judeţul nostru cu următoarele comune: Uda - 40.6%; Cocu - 37.8%; Teiu - 37%; Miroşi - 34.2%; Dîmbovicioara - 33.4%; Rociu - 32.3%; Ungheni - 32.3%; Hîrseşti - 32.2%; Ciomăgeşti - 31.2%; Nucşoara - 30.9%; Recea - 30.8%; Negraşi - 30.4%. Cauzele, oricât nu le-ar conveni vremelnicilor guvernanţi, sunt de natură economică şi ţin de standardul de viaţă al majorităţii populaţiei care sărăceşte într-un ritm alarmant, în timp ce lipsa locurilor de muncă bine plătite ameninţă să devină un fenomen de masă...
