Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 19:45

De ieri, salvamontiştii patrulează doar în week-end-uri

 

În ultima zi calendaristică de vară se încheie acţiunile zilnice de patrulare ale salvamontiştilor noştri. Explicaţia este foarte simplă: de la 1 septembrie începe să se reducă semnificativ numărul turiştilor care se aventurează pe munte. Valentin Retevoi, şeful Salvamont Nucşoara, ne-a confirmat că de ieri nu se mai fac patrulări preventive în zona arondată, adică pe Valea Rea, către Vârful Moldoveanu.

Alarma Salvamont

Se semnalează la 112, la Dispeceratul Naţional Salvamont, folosind sintagma 0(zero)SALVAMONT sau la numerele de telefon ale directorului sau ale şefilor de formaţie. Pe creasta Făgăraşului sunt zone unde se poate utiliza telefonul celular, pentru că există semnal GSM, dar trebuie ştiut faptul că în cea mai mare parte a teritoriului, din sudul crestei, acesta lipseşte. Cei de la Salvamont fac referire la văile Topologului, Vâlsanului, Rea, Zarna, muchiile sudice şi cea mai mare parte a crestei Masivului Iezer. În afara crestei principale a Făgăraşului, se mai găseşte semnal GSM de-a lungul Văii Argeşului şi pe muchiile care o flanchează, în creasta Pietrei Craiului şi pe versantul său estic, pe culmile sudice ale Iezerului şi pe muchiile Leaotei. Accidentul montan se poate anunţa şi la cabanele de creastă, la posturile de Jandarmerie sau Poliţie aflate în satele de la baza masivului montan.

Pin It