Fără analize la şcoală!
În noul an şcolar, elevii se pot înscrie doar cu adeverinţa medicală de la medicul de familie şi avizul epidemiologic. Ministerul Sănătăţii anunţă că analize suplimentare pot fi cerute de medicul de familie doar dacă elevul prezintă simptome de boală infecţioasă la copil. De asemenea, Ministerul Sănătăţii recomandă instituţiilor din domeniul sanitar, unităţilor şcolare şi celor medicale să-i informeze pe părinţi despre aceste modificări, despre lipsa beneficiilor acestor testări şi să nu încurajeze folosirea antibioticelor.
