Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 19:40

Tot mai multe incendii de vegetaţie uscată!

 

În perioada 1-4 septembrie, pompierii militari argeşeni au intervenit pentru stingerea a peste 15 incendii izbucnite la vegetaţia uscată. În urma acestor incendii au fost mistuite peste 65 ha de teren din 10 localităţi. Având în vedere consumul mare de resurse materiale şi umane la aceste intervenţii, reamintim cetăţenilor măsurile ce trebuie luate la igienizarea terenurilor prin ardere, pentru ca aceasta să se realizeze în siguranţă:

- permis de lucru cu focul, obţinut de la primărie;

- aprobare de la Agenţia de Protecţie a Mediului.

Se exceptează de la această obligaţie arderea vegetaţiei uscate şi a resturilor vegetale în cadrul gospodăriilor cetăţeneşti, dar cu respectarea strictă a măsurilor generale de stingere a incendiilor. În perioadele de caniculă şi secetă prelungită, arderea de mirişti, vegetaţie uscată şi resturi vegetale este interzisă. Arderea miriştii se face cu respectarea următoarelor prevederi generale: condiţii meteorologice fără vânt; parcelarea miriştii în suprafeţe de maximum 10 ha, prin fâşii arate; izolarea zonei de ardere faţă de căi de comunicaţie, construcţii, culturi agricole vecine, instalaţii, fond forestier, prin executarea de fâşii arate; desfăşurarea arderii numai pe timp de zi; asigurarea, până la finalizarea, arderii a personalului de supraveghere şi stingere a eventualelor incendii; asigurarea pentru suprafeţe de ardere mai mici de 5 ha a substanţelor şi mijloacelor de stingere necesare; asigurarea, în cazul suprafeţelor de ardere mai mari de 5 ha, a unui plug, a unei cisterne de apă, a mijloacelor de primă intervenţie.

Pin It