Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 19:37

"Eroii nu mor niciodată!"

 

În urmă cu 9 ani, în ziua de 6 septembrie, în Afganistan, transportorul blindat condus de sublocotenentul (pm) Aurel Marcu a pornit într-o misiune de urgenţă, să ajute un detaşament militar american care trecuse peste o mină şi avea un decedat şi trei răniţi. Înainte să ajungă la locul incidentului, convoiul românesc a trecut şi el peste un dispozitiv exploziv improvizat. Patru români au fost răniţi, iar Aurel Marcu a fost ucis pe loc. Ieri, la împlinirea a 9 ani de la decesul subofiţerului care a făcut parte din Batalionul 33 Vânători de Munte POSADA, sublocotenent post-mortem, Ministerul Apărării Naţionale a postat fotografia însoţită de mesajul "Eroii nu mor niciodată! Sublocotenentul (pm) Aurel Marcu a căzut la datorie în teatrul de operaţii din Afganistan în timp ce executa o misiune de patrulare. TAB-ul în care se afla a trecut peste un dispozitiv explozibil improvizat. Pentru faptele sale de eroism, a fost decorat cu Ordinul Naţional Steaua României în grad de Cavaler pentru militari, cu însemne de război."

Cinste şi onoare memoriei lui!

Pin It