Elevii de la Şcoala nr. 4, la atelierul de pictură
Reprezentanţii Arhiepiscopiei Argeşului şi Muscelului au desfăşurat un atelier de pictură pe sticlă la Parohia Sfântul Gheorghe din municipiul Curtea de Argeş, în parteneriat cu Şcoala Gimnazială "Mircea cel Bătrân" din localitate. În cele două zile de lucru, îndrumaţi cu măiestrie de prof. Ramona-Elena Leca, cei 14 copii de la centrul catehetic au învăţat cum să deseneze obiectele care îi înconjoară, au explorat lumea texturilor, culorii, amestecurilor cromatice şi desenului, au asimilat noţiunile de bază despre figura umană, obiectele tridimensionale, au realizat icoane şi chipuri de sfinţi. La final au realizat o mică expoziţie. Coordonatorul proiectului a fost părintele Dan-Florin Obrocea, consilier în cadrul sectorului Învăţământ şi Activităţi cu Tineretul, care a adus binecuvântarea ÎPS Calinic pentru copii de a picta cu bucurie în suflet, dimpreună cu părintele Anton Dicu. Participarea micilor pictori la atelierul de creaţie dezvoltă creativitatea, imaginaţia şi încurajează copiii să se exprime folosind suporturi şi tehnici dintre cele mai variate (hârtie, carton pânzat, tempera/guaşe, pastel, acuarela, acrilic).
