Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 19:38

Argeşul, din nou sub incertitudinea E-coli

Cuvântul acesta este legat, în amintirea argeşenilor, de seria de îmbolnăviri a mai multor bebeluşi din judeţ. La câteva luni, iată că din nou se întâlneşte aceeaşi problemă în Argeş. Mai exact, în probele de apă prelevate de cei de la DSP din reţelele de apă din câteva localităţi, şi anume Arefu, Albeştii de Argeş - satul Dobroţu, la Vedea - satul Prodani şi Budeasa - satele Budeasa Mică şi Găleşeşti. Deocamdată, deşi în probele prelevate s-a confirmat prezenţa unor bacterii coliforme, nu se poate preciza cu siguranţă că este vorba despre bacteria E-Coli cu verotoxină, cea care a dus la moartea mai multor bebeluşi, la începutul acestui an. Se pare că probleme au fost găsite şi în apa furnizată populaţiei din comuna Corbeni, la Oeşti. Prefectul Soare a anunţat că primarii au fost înştiinţaţi de această situaţie şi că s-au luat măsurile necesare. S-a sistat furnizarea apei, rezervoarele vor fi dezinfectate şi, în termen de trei zile, vor fi recoltate noi probe de apă pentru alte analize. 

Pin It