Parastas pentru Regina Ana

Sâmbătă s-au împlinit 40 de zile de la trecerea din această lume a Reginei Ana, iar acest prag a fost marcat după rânduiala creştinească printr-o slujbă de parastas care s-a oficiat la Curtea de Argeş, la mormântul Majestăţii Sale, de către ÎPS Calinic, căruia i-a fost alături un sobor de preoţi şi diaconi. La acest moment de mare însemnătate au luat parte Alteţele lor Regale Principesa Moştenitoare Margareta şi Principele Radu, împreună cu Principesa Maria şi mai mulţi colaboratori ai Casei Regale. Totodată, la slujba de pomenire au mai participat argeşeni şi iubitori ai monarhiei care au avut dorinţa de a aduce un omagiu Reginei care a fost un model de modestie, simplitate şi dragoste pentru românii de pretutindeni.

"Faptul că Familia Regală respectă tradiţiile ortodoxe este dovedit prin participarea la această slujbă de 40 de zile de la decesul Reginei Ana. Au venit însoţiţi de mai mulţi apropiaţi ai Familiei Regale şi asta arată ataşamentul Casei Regale faţă de Curtea de Argeş, Necropola Regală şi de înaintaşii lor", a spus Ştefan Dumitrache, consilier local şi director al Muzeului Municipal.
