Pompierii îşi deschid porţile de ziua lor

În data de 13 septembrie, pompierii din întreaga ţară îşi sărbătoresc ziua, iar conducerea Detaşamentului Curtea de Argeş lansează o invitaţie către argeşeni să viziteze sediul din municipiul nostru în această zi. Marţi, de ziua lor, pompierii îşi deschid porţile, iar accesul este liber în intervalul orar 09.00-12.00. Pe platoul din cadrul unităţii se va face o prezentare de tehnică de luptă, un exerciţiu de prim ajutor şi o informare preventivă cu pliante. Trebuie precizat faptul că de această dată nu mai este necesară o planificare.
Alegerea zilei de 13 septembrie pentru sărbătorirea armei pompierilor a fost aleasă pentru a cinsti jertfa înaintaşilor. Astfel, la această dată, în 1848, numeroasele trupe turceşti de ocupaţie au avut de luptat în Dealul Spirii din Bucureşti cu compania de pompieri condusă de cpt. Pavel Zăgănescu, care a opus o dârză rezistenţă. Aniversarea Zilei Pompierilor din România la 13 septembrie oferă deosebitul prilej de a readuce în memorie faptele eroice ale bravilor ostaşi pompieri care, în anul 1848, au intrat pentru totdeauna în cartea de aur a eroilor neamului şi au înscris astfel, cu propriul sânge, o memorabilă pagină de eroism şi glorie militară.
