Ziua de 1 iunie, liberă!
În urmă cu puţin timp vă anunţam de propunerea legislativă semnată şi de senatorul PNL de Argeş, Ion Popa, referitoare la declararea datei de 1 Iunie ca zi liberă. Iată că s-a şi concretizat propunerea, în şedinţa plenului de marţi fiind declarată sărbătoare legală în care nu se lucrează. Potrivit iniţiatorilor, mai mulţi parlamentari PSD şi PNL, modificarea articolului 139, alin. 1 din Legea nr. 53/2003 este oportună, întrucât de "Ziua Copilului", în majoritatea grădiniţelor şi şcolilor primare sunt organizate spectacole la care părinţii nu pot să participe decât dacă îşi iau concediu. În expunerea de motive ce susţine această iniţiativă se subliniază importanţa timpului pe care părinţii trebuie să îl petreacă alături de copii. ''În societatea actuală, timpul a devenit o resursă critică, atât la birou, cât şi acasă. Acum, cele 24 ore par să nu mai fie suficiente, iar găsirea unui echilibru între viaţa personală şi cea profesională este o provocare din ce în ce mai mare. Muncim peste program şi facem sacrificii pentru ca micuţii să aibă o viaţă mai bună. Dar de multe ori lipseşte ce e mai preţios pentru ei: prezenţa fizică a părinţilor lor. Să le oferim celor mici timp de calitate şi amintiri pentru o viaţă!'', se arată în expunerea de motive. Propunerea de lege are caracter organic, iar Senatul a adoptat-o în calitate de primă cameră sesizată cu 98 de voturi "pentru" şi un vot "împotrivă".
