Exerciţiu al pompierilor la Liceul Agricol

Cristian Pungă, comandantul Detaşamentului de Pompieri Curtea de Argeş, a dorit să desfăşoare în unităţile de învăţământ din municipiu cel puţin un exerciţiu de evacuare şi pregătire a elevilor şi cadrelor didactice pentru situaţii neprevăzute, cum ar fi un incendiu de proporţii. "Anul acesta ne-am propus să desfăşurăm astfel de exerciţii la toate liceele. Aşadar, după cele de la Colegiul Naţional <<Vlaicu Vodă>>, Liceul Tehnologic Forestier şi Liceul Auto, avem stabilite activităţi de prevenire şi pregătire la Liceul Tehnologic <<Constantin Dobrescu>> în data de 29 septembrie, iar în luna noiembrie, la Liceul Tehnologic <<Ferdinand I>>. Pentru anul viitor urmează să desfăşurăm aceste exerciţii şi la şcolile generale din oraş, ca să-i pregătim pe elevi pentru astfel de situaţii", ne-a declarat lt. col. Cristian Pungă, comandantul Detaşamentului de Pompieri Curtea de Argeş.
