Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 21:08

Parcul Naţional Făgăraş - arie protejată pentru oameni şi natură!

În ediţia trecută a ziarului nostru vă anunţam despre memorandumul susţinut de ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Cristiana Paşca Palmer, privind înfiinţarea Parcului Naţional Făgăraş. La sfârşitul şedinţei de Guvern de săptămâna trecută, ministrul a susţinut o declaraţie de presă cu ocazia aprobării de către executiv a proiectului. "Mă bucur să vă anunţ că la propunerea Ministerului Mediului Apelor şi Pădurilor, astăzi Guvernul a aprobat începerea demersurilor de declarare a Munţilor Făgăraş ca şi Parc Naţional. Acest efort se înscrie în abordarea nouă pe care am propus-o în acest an la Ministerul Mediului, aceea a economiei verzi, prin care privim mediul şi conservarea naturii şi prin prisma oportunităţilor de dezvoltare şi ca motor de creştere economică şi socială. Din acest punct de vedere, viziunea pentru Parcul Naţional Făgăraş este de a fi o arie protejată pentru OAMENI ŞI NATURĂ - unde realizăm cadrul pentru a pune sub protecţie capitalul extraordinar de păduri şi biodiversitate care există în acest areal, dar în acelaşi timp, se pot crea oportunităţi economice şi de dezvoltare durabilă pentru comunităţile locale. Cu o suprafaţă de 200.000 ha, Munţii Făgăraş sunt cel mai important rezervor de biodiversitate din Munţii Carpaţi, dar şi un rezervor de apă curată cu debit constant pentru milioane de locuitori, inclusiv rezervă pentru municipiul Bucureşti. Totodată, reprezintă cel mai mare bazin forestier al României, cu cea mai mare suprafaţă de ecosisteme şi pajişti nefragmentată antropic la nivel naţional şi european. În plus, Parcul Naţional Făgăraş creează premisele necesare conservării celor mai reprezentative păduri natural virgine şi cvasivirgine (estimate la cca. 30.000 ha), practic, astăzi dispărute din restul Europei. În jurul Munţilor Făgăraş trăiesc 73.000 de locuitori, în 128 de localităţi. Există o mare varietate şi bogăţie de tradiţii locale, mare parte însă ameninţate cu dispariţia din cauză că mulţi tineri părăsesc zona în lipsa oportunităţilor economice. Tocmai existenţa unui Parc Naţional în Munţii Făgăraş creează oportunităţi viabile de dezvoltare la nivel local prin eco-turism, prin agricultura ecologică şi alte activităţi economice cu impact redus asupra mediului. Gândiţi-vă că această zonă e la doar 2-3 ore distanţă cu avionul de marile capitale europene!... Dacă luăm în calcul populaţia totală de 500 milioane de locuitori care trăiesc în Uniunea Europeană şi de trendul accelerat în turism, în care din ce în ce mai mulţi oameni se orientează spre vacanţe în zone cu natura curată, cu tradiţii, asta conferă României şi naturii ei un avantaj competitiv de netăgăduit. Parcurile naţionale sunt peste tot în lume o chestiune de mândrie naţională, iar prin crearea Parcului Naţional Făgăraş se dă un semnal clar că ştim să respectăm şi să gestionăm acest patrimoniu valoros inclusiv pentru generaţiile viitoare.

Prin aprobarea acestui Memorandum astăzi, Guvernul transmite un mesaj de viitor privind asumarea unitară de protejare activă a patrimoniului natural şi cultural naţional. Constituirea parcului înseamnă un proces ce se va întinde pe câţiva ani în care trebuie urmaţi mai mult paşi, conform legislaţiei. În acest scop, a fost decisă crearea unui grup de lucru interministerial, sub coordonarea Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor, responsabil cu activităţile de analiză, aprobare şi planificare. Prima etapă este lansarea studiului de fundamentare ştiinţifică care să certifice valoarea capitalului natural, dar şi a studiilor socio-economice care să identifice oportunităţile concrete de dezvoltare pentru comunităţile locale. (…) Aşadar, închei exprimându-mi speranţa că, în anul 2018, România se va mândri în lume cu acest parc naţional şi că vom putea spune că Yellowstone-ul european se află pe teritoriul ţării noastre şi că avem mare grijă de el şi de oamenii care trăiesc acolo." 

Pin It