Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 21:06

E bine de ştiut: toleranţă zero faţă de cei care conduc ilegal

Începutul de săptămână nu a fost tocmai bun pentru C.R.C., în vârstă de 25 ani, din comuna Muşăteşti, care s-a ales cu un dosar penal. Şi nu pentru orice infracţiune, ci pentru că a fost prins beat la volan! Cazurile în care şoferii conduc în stare de ebrietate sau fără să mai deţină permis de conducere sunt gesturi de inconştienţă, care pot duce la consecinţe grave. O simplă greşeală este de ajuns pentru ca pietonii să sufere nevinovaţi. Verificările poliţiştilor rutieri scot din trafic astfel de conducători auto "pericol public". În urma unei acţiuni a poliţiştilor din cadrul Biroului Rutier Curtea de Argeş, pe strada Valea Iaşului a fost identificat şoferul care se urcase la volan, deşi consumase băuturi alcoolice. În cauză a fost întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de conducere sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe a unui vehicul. 

Pin It