Ieri, sute de poliţişti au fost pe străzi
Ziua de 21 septembrie 2016 este declarată "Ziua EDWARD - The European Day Without A Road Death", adică "Ziua europeană fără decedaţi în accidente rutiere". Aşadar, ieri, cu această ocazie, poliţiştii argeşeni au acţionat la nivelul judeţului pentru susţinerea proiectului EDWARD, în cadrul Campaniei naţionale de educaţie rutieră "Alege viaţa!". Acţiunea s-a defăşurat şi în Curtea de Argeş, fiind mobilizaţi aproximativ 30 poliţişti din cadrul Birourilor Ordine Publică şi Rutieră. S-au efectuat controale la nivelul întregii ţări, în funcţie de specificul fiecărei zone, raportat la problemele identificate de-a lungul timpului. De exmplu, în cele unde s-au înregistrat mai multe accidente în care au fost implicaţi căruţaşi s-au făcut acţiuni care au vizat acest segment, iar în altele, unde s-au produs mai multe accidente în care pietonii au fost victime, s-a făcut prevenire rutieră cu ei.
Acţiune de amploare în judeţ
În perspectiva necesităţii asigurării şi menţinerii la nivelul judeţului Argeş a unui trafic sigur, bazat pe respectarea legii, acţiunile desfăşurate de poliţiştii rutieri vor viza aspecte precum prevenirea şi combaterea excesului de viteză, a conducerii sub influenţa băuturilor alcoolice sau nerespectarea prevederilor legale privind portul centurii de siguranţă, întrucât comportamentul participanţilor la traficul rutier rămâne cel mai important obstacol în îndeplinirea obiectivelor în domeniul siguranţei pe şosele. Astfel, peste 250 agenţi din structurile de Poliţie Rutieră şi ordine publică vor acţiona atât pe raza localităţilor, cât şi pe drumurile naţionale şi europene pentru prevenirea traversărilor neregulamentare, pentru depistarea conducătorilor auto care nu acordă prioritate de trecere pietonilor angajaţi regulamentar în traversare, pentru respectarea regimului de viteză şi combaterea indisciplinei rutiere în rândul bicicliştilor şi conducătorilor de atelaje.
Reprezentanţii Comisiei pentru Siguranţa Rutieră din cadrul Directoratului General pentru Mobilitate şi Transport al Comisiei Europene, împreună cu cei ai Organizaţiei Europene a Poliţiei Rutiere TISPOL, au lansat acţiunea "EDWARD - The European Day Without A Road Death" - "Ziua europeană fără decedaţi în accidente rutiere", programată pe 21 septembrie a.c., în timpul "Săptămânii Mobilităţii Europene". Proiectul EDWARD este derulat pentru conştientizarea tuturor categoriilor de participanţi la traficul rutier cu privire la riscurile şi consecinţele la care se expun prin nerespectarea regulilor de circulaţie. Viteza excesivă sau neadaptată la condiţiile de drum, conducerea sub influenţa alcoolului, folosirea neregulamentară a telefonului în timpul conducerii autovehiculului, conducerea unor autovehicule cu defecţiuni tehnice constituie o parte din factorii generatori de accidente de circulaţie. De asemenea, abaterile comise de biciclişti, motociclişti, mopedişti, căruţaşi şi indisciplina pietonală determină producerea de evenimente negative pe şosele.
Mulţi dintre conducătorii de vehicule pe două roţi, dar şi pietonii, îşi cresc singuri riscul de implicare în accidente rutiere, ignorând regulile de circulaţie sau căutând, pentru a scurta drumul, variante riscante. "Haideţi să conlucrăm pentru a reduce mortalitatea şi accidentarea gravă pe drumurile Europei!", este mesajul transmis de poliţişti.
