Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 20:48

Şcolile Gimnaziale Oeşti şi Corbeni susţin ecologizarea şi mediul curat!

 

Cea mai mare mişcare socială din România, cu peste 1.100.000 de voluntari implicaţi în cei 6 ani de activitate, a cuprins şi şcoli de la sate. Astfel, la acţiunea naţională de ecologizare iniţiată de "Let’s Do It, Romania!" au participat 30 de elevi din clasele V-VIII de la Şcoala Nr. 1 Corbeni şi Şcoala Gimnazială "Prof. Dr. V. Vasilescu", care au fost coordonaţi de mai multe cadre didactice. După ce au primit saci şi mănuşi din partea primăriei comunei Corbeni, cele trei echipe de câte 10 copii au adunat deşeuri din zona aferentă şcolii şi terenului de sport, din preajma Căminului Cultural şi a podului din centru. Cei 30 de saci au fost depozitaţi toţi laolaltă, de unde vor fi ridicaţi de către angajaţii primăriei şi duşi la locul cuvenit. În urma pozelor grăitoare publicate pe pagina de Facebook a şcolii, au venit şi reacţii pe măsură: "Felicitări pentru activitate! Speranţa mea este ca voluntarii şi nu numai sa înveţe să PREVINĂ aceste situaţii. Dacă fiecare ar fi responsabil şi ar arunca gunoiul în locul destinat, astfel de activităţi ar deveni istorie...", a scris Ramona Simulete.

Pin It