Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 20:48

Şcoala Gimnazială "Basarab I": "Locul gunoiului este în pubelă! Să nu mai aruncăm la întâmplare!"

 

Aproximativ 100 de copii de la clasele I-VIII au participat sâmbătă la acţiunea de ecologizare a oraşului din cadrul proiectului "Let's do it, Romania!", intitulată Ziua de Curăţenie Naţională. Elevii au mers la cules de deşeuri însoţiţi de 13 cadre didactice, pregătiţi cu saci şi mănuşi - echipamente primite de la primărie - dar şi cu saci menajeri de interior. Activitatea lor a fost desfăşurată în primul rând cu un scop educativ, după cum s-a scris şi pe pagina oficială a şcolii: "Mai ales pentru cei care confundă spaţiul verde cu pubela! Când o să ne civilizăm???!!!!"

În urma acestei mobilizări a echipelor de mici ecologişti, care a cuprins cartierul Posada, părţi din străzile Episcop Nichita şi Cuza Vodă, Parcul "Fântâna lui Manole", zona şcolii şi cea din faţa Liceului Tehnologic Forestier, s-au colectat circa 30 de saci mari cu gunoi, plus numeroşi saci mai mici. "Dragi argeşeni, dacă aţi fi păstrat curăţenia pe stradă, pe spaţiul verde, în faţa şi în spatele blocului, lângă grădiniţa sau şcoala unde noi învăţăm, în parcul în care noi ne jucăm, aceşti saci ar fi rămas goi. Iar noi am fi ieşit la joacă, nu la adunat deşeuri! Locul gunoiului este în pubelă! Să nu mai aruncăm la întâmplare!", este mesajul transmis din partea copiilor pe pagina şcolii, acolo unde au postat şi fotografii sugestive.

Pin It