Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 21:49

"Let's Do It, Romania!" şi la Şcoala nr. 4

 

Şi elevii de la clasa a II-a A, de la Şcoala Gimnazială "Mircea cel Bătrân", alături de Doamna lor, Aurelia Cîrstea şi de părinţi, au ieşit să facă sâmbătă curăţenie în jurul unităţii de învăţământ şi în cartierul Banu Mărăcine. Deşi micuţi, aceştia n-au făcut rabat de la muncă, iar perimetrul amintit este acum "lună". La finalul acţiunii, învăţătoarea lor ne-a declarat următoarele: "Clasa noastră s-a numărat printre cele participante la acţiunea naţională de curăţenie. Chiar dacă am ajuns abia în clasa a II-a, compensăm prin faptul că suntem harnici şi inimoşi. Ne-am străduit mult să umplem sacii, ceea ce este îmbucurător. Destul de greu am găsit ceea ce căutam..." Să sperăm că exemplul lor va servi şi celorlalţi cetăţeni ai urbei, care vor încerca să păstreze de acum înainte mult mai curat Oraşul Regal Curtea de Argeş!

Pin It