Guvernul României, tras de urechi de Leonardo di Caprio!

Cunoscut drept un activist de mediu fervent, celebrul actor de la Hollywood este îngrijorat de situaţia pădurilor din România şi cere autorităţilor să ia măsuri cât mai este timp pentru a le proteja. Acesta a publicat joia trecută, pe contul său de Instagram, o fotografie cu voluntari Greenpeace care adunau gunoaie din pădurile din România, menţionând că bazinul râului Argeş este o zonă ameninţată de defrişările ilegale, iar Guvernul României ar trebui să protejeze pădurea, din punct de vedere legal. "Voluntarii Greenpeace strâng gunoaie în pădurile din România, lângă Lacul Vidraru, în bazinul hidrografic al râului Argeş - o zonă ameninţată de exploatarea forestieră ilegală şi distrugerea pădurii. Luna trecută, voluntari Greenpeace din 11 ţări (România, Austria, Germania, Belgia, Olanda, Ungaria, Croaţia, Finlanda, Slovacia, Slovenia şi Elveţia) au început să carteze una dintre cele mai bătrâne păduri din Europa, cu scopul de a sublinia necesitatea ca Guvernul României să o protejeze din punct de vedere legal", a scris actorul joi, pe contul său de Instagram.
Şi Alex Găvan a reacţionat!
În luna august, binecunoscutul alpinist argeşean Alex Găvan posta şi el pe contul de Facebook următorul mesaj: "Prietenii de la #Greenpeace fac un lucru minunat. În cadrul campaniei #ÎmpreunăPentruPăduri au identificat acasă la mine, în zona Cumpăna din Munţii Făgăraşului, mai multe suprafeţe cu păduri virgine ce însumează în jur de 150 hectare. Până la sfarşitul lunii, timp de aproape o lună, peste 50 voluntari din zece ţări europene întocmesc partea de teren a documentaţiei ştiinţifice pentru includerea lor în Catalogul Naţional al Pădurilor Virgine şi Cvasivirgine, făcând astfel încă un pas important pentru protecţia lor strictă (primul pas fiind făcut în 2011 de către prietenii de la #WWF, prin campania #SalvaţiPădurileVirgine, când peste 100.000 dintre noi am reuşit să determinăm ministerul să nu mai pună sub preş această speţă). România încă mai adăposteşte peste 65% din pădurile virgine rămase în Europa (exceptând Rusia), un patrimoniu inestimabil de care suntem prea puţin conştienţi şi pe care riscăm să-l pierdem cum am clipi cu ochii. Conform raportului lansat de Greenpeace la sfârşitul anului trecut în urma analizei datelor satelitare, <<ritmul de pierdere a pădurii se menţine încă la 3 hectare pe oră>>. Adică România pierde în fiecare oră o suprafaţă de pădure ce însumează echivalentul a aproximativ trei terenuri de fotbal. Trei terenuri! Dintre acestea, conform unui alt raport, cel lansat de către Environmental Investigation Agency în primăvara acestui an, <<cel puţin 50% din lemnul exploatat în România provine din tăieri ilegale>>. Jumătate din ce se taie în pădure! Tot conform documentului realizat de către Greenpeace pe baza datelor oficiale, numărul de cazuri de tăieri ilegale înregistrate de autorităţi a crescut de la an la an. De la 30 cazuri pe zi în 2009-2011, 50 cazuri în 2012, 62 cazuri în 2013-2014, la aproape de atingerea dramaticului prag psihologic de 100 de cazuri de tăieri ilegale pe zi în 2015 (96, mai precis). Această creştere poate avea două cauze. Prima este că statul român devine mai eficient în prinderea hoţilor, iar a doua se datorează faptului că numărul de tăieri ilegale creşte. Cel mai degrabă este o combinaţie între cele două. Iar Argeşul meu ocupă prima poziţie din top: 3.087 de cazuri în 2015 (8,85% din totalul cazurilor la nivel naţional). Am petrecut o după-amiază şi o seară cu aceşti oameni minunaţi şi am realizat că da, încă mai există speranţă. Pentru pădurile virgine şi pentru păduri, în general. Şi pentru România! Şi pentru sănătatea noastră! Şi pentru generaţiile următoare cărora într-un mod pervers prin ignoranţă, lipsă de educaţie şi de implicare, noi le amanetăm viitorul unor interese de business şi politice!"
