Acţiuni ale Poliţiei în şcoli
Ieri a început cea de-a unsprezecea ediţie a "Săptămânii Prevenirii Criminalităţii", o campanie derulată la nivel naţional de Poliţia Română, prin Institutul de Cercetare şi Prevenire a Criminalităţii. În perioada 26-30 septembrie se va derula, la nivel naţional, acţiunea Poliţiei în cadrul căruiea vor fi abordate paliere de interes instituţional precum: delincvenţa juvenilă, victimizarea minorilor, infracţiuni contra patrimoniului, infracţiunile comise cu violenţă şi siguranţa rutieră. La nivelul judeţului Argeş, poliţiştii de la structurile de analiză şi prevenire a criminalităţii şi-au planificat diverse activităţi, în funcţie de grupurile-ţintă vizate şi de tipul mesajelor preventive ce vor fi promovate atât pentru conştientizarea populaţiei cu privire la necesitatea adoptării unor măsuri de autoprotecţie, cât şi referitor la consecinţele comiterii de infracţiuni. Acţiunile vor fi coordonate de către agenţii din cadrul Compartimentului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii, la activităţi fiind implicaţi de asemenea şi poliţişti din cadrul Serviciului Rutier, Serviciului Ordine Publică şi Brigăzii de Combatere a Crimei Organizate Piteşti.
Calendarul activităţilor
Pe agenda structurilor de prevenire, poliţiştii şi-au propus organizarea, pe parcursul celor 5 zile, a următoarelor activităţi: în data de 26 septembrie - activităţi dedicate prevenirii delincvenţei juvenile, desfăşurate la unităţi de învăţământ din mediul urban şi rural de pe raza întregului judeţ; 27 septembrie - activităţi dedicate prevenirii victimizării minorilor; 28 septembrie - activităţi dedicate prevenirii infracţiunilor contra patrimoniului, de prevenire a infracţiunilor contra patrimoniului (furturi, tâlhării) în zona centrelor comerciale; 29 septembrie - activităţi dedicate prevenirii infracţiunilor comise cu violenţă desfăşurate la unităţi de învăţământ din mediul urban şi rural de pe raza întregului judeţ, iar în data de 30 septembrie - activităţi dedicate siguranţei rutiere.
