Incendii de vegetaţie pe bandă rulantă!
Continuăm să mediatizăm astfel de cazuri, în ideea că argeşenii vor înţelege că metoda curăţării terenurilor prin incendiere este periculoasă şi poate duce la adevărate tragedii. De la începutul toamnei, în medie, s-a înregistrat zilnic cel puţin un caz de acest gen. De exemplu, la sfârşitul săptămânii trecute, un echipaj cu o autospecială cu apă şi spumă de la Detaşamentul de Pompieri Curtea de Argeş a intervenit în comuna Băiculeşti pentru stingerea unui incendiu izbucnit la vegetaţia uscată. Cu toate că pompierii au intervenit prompt, au ars aproximativ 1.000 mp de vegetaţie uscată. Din fericire, focul a fost stins la timp şi nu s-a extins şi la imobile.
