Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 21:47

Ecologizare pe Transfăgărăşan

 

Aproximativ 150 voluntari au participat, sâmbătă, la campania "Let's Do It, Romania!" derulată în zona Lacului Vidraru, de-a lungul Transfăgărăşanului. Acţiunea a fost organizata de către Direcţia Silvică Argeş - Ocolul Silvic Vidraru - şi la ea au participat, pe lângă silvicultorii argeşeni, reprezentanţi de la mai multe firme şi instituţii, precum Steinel şi elevi de la C.N.V.V., coordonaţi de prof. Nicolae Lazăr. A fost parcurs traseul Baraj Vidraru-Valea cu Peşti-Capra(Piscu Negru), fiind colectaţi sute de saci de deşeuri şi gunoaie de pe marginea Transfăgărăşanului şi de pe văile Capra, Valea cu Peşti şi Valea Lupului. Aceştia au fost încărcaţi în maşini speciale care au făcut transportul până la groapa de gunoi, cu sprijinul Primăriei Arefu. "În primul rând vreau să mulţumesc tuturor voluntarilor prezenţi pentru strângerea deşeurilor, pentru că demonstrează astfel că le pasă de mediul în care trăiesc. Mă nemulţumeşte însă cantitatea mare de resturi menajere risipite aiurea de aşa-zişii turişti care nu ţin la sănătatea celorlalţi şi nici a naturii înconjurătoare. Ca număr de participanţi, şi ca rezultate, apreciem că a fost cea mai reuşită acţiune din ultimii ani!", a declarat seful Ocolului Silvic Vidraru, ing. Daniel Şerbănoiu. 

Pin It