Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 21:56

La U.A.M.S. Şuici nu se mai pot interna persoane imobilizate

 Unitatea medico-socială a anunţat că, pentru o perioadă, nu va mai primi persoane nedeplasabile, întrucât numărul celor imobilizaţi este prea mare pentru personalul disponibil. Totodată, hotărârea a venit şi ca urmare a constatării că, în cazul unei situaţii de urgenţă, personalul nu reuşeşte evacuarea în timp util a persoanelor imobilizate la pat. "Am luat această decizie cu acordul Consiliului Judeţean pentru că - la ora actuală - din cele 105 persoane internate, în jur de 80% sunt nedeplasabile şi nu mai putem să le acordăm serviciile de îngrijire de calitate. De asemenea, am avut un exerciţiu de alarmare şi ne-am dat seama că ne depăşeşte situaţia. În caz de evacuare la incendiu, nu avem personal suficient. Aşa că am făcut o analiză, am văzut că sunt foarte multe persoane în această situaţie şi, atunci, am zis ca pentru o perioadă să nu mai acceptăm persoane care nu se pot deplasa", ne-a declarat Vasile Neacşa Enăchescu, directorul unităţii. Acesta a oferit ca alternativă celelalte patru unităţi medico-sociale existente în Argeş, care îi pot primi pe cei nedeplasabili şi care necesită internare. "Decizia nu este definitivă, ci va funcţiona pentru o perioadă a cărei lungime o vom stabili în funcţie de numărul de persoane deplasabile care vor fi aduse. Am făcut cantina aceea după norme europene şi majoritatea nu se pot deplasa acolo ca să ia masa. Este greu, deci, şi cu alimentaţia...", a încheiat managerul.

Pin It