Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 21:57

Elisabeta Turcu mărturiseşte: "Pentru mine, Aurelian Preda a fost ca un frate"

 

Trecerea la cele veşnice a lui Aurelian Preda a trezit o durere ca după un frate în sufletul Elisabetei Turcu Juverdeanu, interpreta argeşeană de muzică populară. Aceasta a mărturisit pentru Etno TV că dispariţia artistului a marcat-o iremediabil, deoarece au fost foarte apropiaţi: "Nu-mi găsesc cuvintele, sunt profund bulversată de vestea pe care am primit-o. Pentru mine, Aurelian Preda a fost ca un frate. Am fost foarte apropiaţi şi nu era zi de la bunul Dumnezeu să nu vorbim la telefon, să nu ne scriem. Am vorbit cu el duminică, mi-a spus că pleacă la Viena... Ştiam de toată suferinţa lui şi-i cunoşteam toate problemele de sănătate şi problemele sufleteşti. Eram o confidentă a lui şi aş vrea să rămână asta în sufletul meu. Pot spune că a fost ca un frate, aşa l-am considerat. Mi-a călcat pragul casei şi aici la Bucureşti, şi la ţară. L-am cunoscut la spectacole, l-am invitat la spectacolul meu la Curtea de Argeş, unde nu mai cântase de vreo 20 de ani. Ultimul spectacol pe care l-am avut cu el a fost pe 2 septembrie la Piteşti. Era emoţionat profund pentru că nu mai călcase într-o sală de spectacol în Piteşti şi-şi dorea foarte mult lucrul acesta. Era slăbit, era uşor speriat, dar totuşi cu încredere în Dumnezeu că va merge la Viena şi se vor rezolva problemele lui de sănătate. La Dervent, unde va fi sufletul şi trupul lui, depus într-un mormânt, mi-a arătat şi mi-a spus <<Doamna Elisabeta, aici voi fi eu, aici să veniţi la mine!>> E trist!... A fost un copil care a plecat de la ţară, dintr-un sat de munte, cu dorinţa de a cânta. A avut multe uşi închise, nimeni nu credea în el. A muncit şi a răzbit să cucerească inima publicului din ţara noastră şi nu numai. Aurelian este - că nu pot spune la timpul trecut - iubit de mulţi români şi a făcut mult bine interpreţilor de muzică populară. Atât celor tineri, cât şi celor care erau uitaţi de public, într-un con de umbră. I-a căutat la telefon, i-a luat în emisiunile lui... Dumnezeu să-i dea odihnă veşnică şi sufletul lui să fie aproape de bunul Dumnezeu, aşa cum îşi dorea el. Drumul Derventului îmi va fi mult mai aproape de acum încolo, pentru că Aurelian Preda va fi cu sufletul şi cu trupul în curtea Mănăstirii."

Pin It