Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 21:54

Director nou la Spitalul Judeţean de Urgenţă

 La începutul acestei săptămâni, Aurelian Gheorghe a fost numit manager interimar al Spitalului Judeţean de Urgenţă Argeş, pe o perioadă de până la şase luni. "În prezent şi în perioada următoare, pentru Spitalul Judeţean Argeş avem trei priorităţi majore. Este vorba despre investiţii, de construcţii majore, dintre care două sunt proiecte europene, iar a treia investiţie din fonduri proprii, interne. Din fonduri proprii se realizează extinderea spitalului, construirea unui nou pavilion. Acest lucru este necesar, deoarece dorim ca fiecare salon să aibă propriul grup sanitar, situaţie care ar reduce numărul de paturi existente. O reducere a numărului de paturi ar afecta dramatic sursa de finanţare a spitalului. În consecinţă, pentru menţinerea numărului de paturi dar, în special, pentru sporirea confortului de cazare la Spitalul Judeţean, va fi construit noul pavilion. Pe fonduri europene avem alte două proiecte. Primul vizează modernizarea şi dotarea Ambulatoriului, Policlinicii, având şi aici trei priorităţi: dotarea cu un computer tomograf, un RMN şi un aparat de radioterapie atât de necesar Secţiei de Oncologie. Ideea că pe bani proprii se poate realiza o astfel de investiţie este o iluzie, o utopie. A doua mare investiţie, pe fonduri europene, vizează izolarea termică a spitalului. De la subsol până la terasă totul se va igieniza, se vor pune panouri solare şi se va da o nouă faţă spitalului. Managerul în acest moment înseamnă un om care a construit la viaţa lui şi care ştie cum să deruleze un proiect, deci care cunoaşte condiţiile şi regulile europene de a face un proiect, cu şanse mari, cum sunt cele trei pe care noi le-am propus. Aceasta este motivaţia numirii lui Aurelian Gheorghe! Cu acest mandat a mers la Spitalul Judeţean Argeş. Partea medicală va fi asigurată de directorul medical, doctorul Adrian Stoiculescu, care are experienţă în acest domeniu şi care împreună cu directorul de îngrijiri medicale ştiu ce să facă pe temele medicale. În acest moment este mai necesar, şi din punctul meu de vedere, obligatoriu, ca la conducerea spitalului să fie o persoană avizată în proiecte, în construcţii, şi nu un doctor", a declarat medicul Dan Manu, preşedintele Consiliului Judeţean Argeş.

 

Pin It