Se deszăpezeşte la munte: 10 cm de zăpadă!

În urma ninsorilor din ultimele 12 ore, stratul de zăpadă pe Transfăgăraşan la peste 1.700 m este de 8-10 cm, ceea ce face ca pe tronsonul Cascada Capra (1.700 m altitudine) în judeţul Argeş - Pilonul 2 Telecabină (1.600 m altitudine) şi în judeţul Sibiu, circulaţia să se desfăşoare în condiţii de iarnă. Mai mult, încă de ieri de dimineaţă, se intervenea cu utilaje de deszăpezire. Reprezentanţii C.J. Argeş recomandă conducătorilor auto să nu traverseze Transfăgărăşanul decât dacă au autoturismele echipate pentru iarnă (anvelope de iarnă, lanţuri antiderapante, lopată, nisip). Traseele montane sunt în continuare deschise, dar acelaşi sfat este adresat şi turiştilor, anume că deja este necesar echipament de iarnă: colţari, piolet/beţe de schi, îmbrăcăminte specifică. Sfatul Salvamont Argeş pentru cei care îşi vor petrece sejurul în zona montană argeşeană este să nu încerce să urce pe traseele închise şi să ceară informaţii salvatorilor montani din zonă sau la Dispeceratul Naţional Salvamont, formând 0(zero)SALVAMONT.
