Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
luni 22 iunie 2026 23:04

Olad, câştigător la Sibiu!

Zilele trecute, la Centrul Chinologic "Dr. Aurel Greblea" din municipiul Sibiu a avut loc Campionatul de Dresaj al Câinilor de Serviciu al Ministerului Afacerilor Interne. Concursul s-a desfăşurat pe mai multe categorii, şi anume: câine universal, câine pentru detectarea stupefiantelor, câine pentru detectarea explozibililor, câine patrulare-intervenţie şi câine pentru căutare şi salvare persoane. Pentru fiecare categorie s-au susţinut probe de disciplină şi probe de specializare. Din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Argeş a participat plutonierul major Ionuţ Ionescu, împreună cu Olad, ciobănescul belgian malinois în vârstă de 5 ani. Aceştia au obţinut un onorant loc 3 la specializarea Patrulare-Intervenţie.

Pin It