Veste bună pentru elevi: navetă decontată integral!
Guvernul a decis miercuri ca banii cheltuiţi pe transportul până la şcoală să fie decontaţi integral. Prevederea nu se aplică însă pentru distanţe mai mari de 50 km de unitatea de învăţământ. În prezent, statul decontează doar parţial transportul pentru elevii navetişti, în limita a 56 lei, diferenţa fiind suportată de familie. Purtătorul de cuvânt al Executivului, Liviu Iolu, a precizat că măsura este menită să reducă abandonul şcolar ridicat, în condiţiile în care principala cauză o reprezintă costurile aferente deplasării la cursuri: "Distanţa medie pe care trebuie să o parcurgă un elev care face naveta este de 18 km. Preţul mediu al unui abonament lunar pentru această distanţă este de aproximativ 150 lei. Din această sumă, elevului i se decontează în prezent 56 lei, restul de bani fiind asiguraţi de familie."
