Campania umanitară ARGEŞ EXPRES - Povestea casei din Ciomãgeşti
Se spune că, în viaţă, "banii n-aduc fericirea, dar pot salva vieţi", un principiu care se aplică precum o mănuşă în cazul familiei Văduva din Ciomăgeşti. În urmă cu o săptămână vă prezentam povestea a doi bătrâni care au ajuns la o vârstă venerabilă să priveascã neputincioşi cum tot ce au adunat şi muncit o viaţă întreagă a fost mistuit de flăcări. Dintr-o întâmplare fericită, cazul a ajuns în redacţia noastră. Fără să stăm pe gânduri, cu toţii am stabilit că trebuie să facem ceva pentru aceşti semeni greu încercaţi de soartă. Şi am încercat! V-am prezentat povestea lor, v-am arătat fotografii şi, spre norocul familiei Văduva, telefoanele noastre au început să sune. Primul om care a spus că vrea să-i ajute a fost Ion Bostan, urmat de cititorii noştri care au lăsat la redacţie diferite bunuri pentru bătrânii din Ciomăgeşti. Este de la sine înţeles faptul că şi noi ne-am mobilizat şi am donat haine, pături, încălţãminte, veselă, iar dl. Ionel Tache, o uşã nouă pentru casa ce se ridică în aceste zile.
"Vă mulţumim!"



Cel mai probabil, atunci când l-am sunat pe Georgel Văduva, fiul celor doi bătrâni, pentru a afla mai multe despre noaptea incendiului, acesta s-a aşteptat să rămână totul la stadiul de "ştire de presă". Chiar la câteva zile după primul telefon, când, entuziasmaţi de promisiunile primite, i-am spus să fie încrezãtor că se va ridica o casă nouă sau cel puţin o cameră pentru părinţii săi, dânsul părea tot neîncrezător. Însă, joia trecută, Ion Bostan a mers pentru prima dată la Ciomăgeşti. Deşi i se povestise situaţia, a rămas profund impresionat de ceea ce a văzut: "Casa a ars din temelii, nici gardurile n-au mai rămas..." - ne-a povestit la întoarcere. În următoarele zile, veştile bune au venit necontenit: Ion Bostan ne-a transmis că a fost contactat de mai mulţi prieteni din ţară şi din străinătate care au dorit să facă diferite donaţii care să ajute familia Văduva.
Miercuri după-amiază, pe o ploaie rece, apăsătoare, Ion Bostan, echipat în salopetă de muncă, a venit să încarce bunurile din redacţie şi a plecat spre Ciomăgeşti. Trebuie să vă spunem că gestul său este cu adevărat impresionant, pentru că omul acesta a lăsat tot ce avea de făcut acasă ca să plece la mai bine de 100 km, în sudul judeţului, să termine de construit locuinţa a două persoane pe care le-a văzut o singură dată în viaţă! În maşină au fost încărcate mai multe lucruri: de la cititorii noştri care au dorit să rămână anonimi, ce s-a donat din partea redacţiei ARGEŞ EXPRES, uşa din partea directorului Trustului de presă, Ionel Tache, haine şi alimente din partea domnului Crăcan din Albeştii de Argeş, plus cele oferite de Elena Olteanu, din Arefu şi altele de la Lucian Dincuţă. De asemenea, lângă scânduri, tablă, cuie şi alte materiale de construcţii necesare, cumpărate de Ion Bostan, erau şi 26 saci Tenco care cântăreau fiecare câte 40 kg, oferiţi de Bogdan şi Cosmin Răducanu. Pentru ca toate aceste lucruri să ajungă la beneficiari, părintele Paul Solomon a pus la dispoziţie autoturismul personal condus de George Stoica şi a suportat toate chetuielile de transport...
Aceasta este povestea casei din Ciomăgeşti, iar cei pe care vi i-am prezentat mai sus sunt protagoniştii unei noi campanii marca ARGEŞ EXPRES! Pentru ca povestea sã fie una cu final fericit, dorim să oferim familiei Văduva şi echipamente electrice şi electrocasnice pentru casă! Pentru asta, vă rugăm să ne sprijiniţi în demersul nostru şi vă mulţumim anticipat!
