În mai puţin de o oră, două accidente cu urmări grave la Curtea de Argeş - Moarte pe strada Rm. Vâlcea
Săptămâna în curs a debutat cu un bilanţ negru al accidentelor rutiere produse pe raza municipiului nostru. În jurul orelor 18.00, pe raza localităţii Vâlcele, un pieton a sărit în faţa unei maşini în încercarea de a se feri de un câine. Bărbatul a văzut patrupedul agresiv şi a vrut să fugă, însă, speriat nu a mai fost atent şi a sărit direct în faţa autoturismului care circula regulamentar. Din fericire, în acest caz, victima accidentată a supravieţuit.
Nu acelaşi lucru se poate spune despre ce s-a petrecut în faţa Şcolii Capu Dealului. În mai puţin de o oră de la producerea evenimentului rutier de la Vâlcele, poliţiştii de la Rutieră şi medicii de la Ambulanţă au fost solicitaţi să intervină la o altă nenorocire. În fapt, un biciclist în vârstă de numai 30 ani ajunsese sub roţile unei dube, conduse - se pare - de o persoană din comuna Sălătrucu. Deocamdată nu se cunosc circumstanţele în care biciclistul, care venea dinspre oraş, a traversat până pe sensul opus, de unde venea o dubă de la Tigveni. Deşi conducătorul auto în vârstă de 30 ani a încercat să-l evite şi chiar a ieşit cu maşina de pe carosabil, biciclistul a fost rănit grav şi a decedat în drum spre Spitalul Judeţean Argeş. În ambele cazuri, şoferii au fost testaţi cu aparatul etilotest şi s-a stabilit că nu consumaseră băuturi alcoolice. Cercetările continuă pentru stabilirea împrejurărilor în care s-au petrecut accidentele...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
