Grevă în sistemul medical argeşean!

Ieri, timp de două ore, de la 08.00 la 10.00, cadrele medicale din spitalele argeşene au protestat. Medicii au vrut astfel să tragă încă un semnal de alarmă cu privire la situaţia salarizării din sistem şi multe alte probleme nerezolvate. Dacă revendicările lor nu vor fi soluţionate, au anunţat că la sfârşitul lunii octombrie vor face grevă generală. "La Spitalul Municipal, cadrele medicale au asigurat urgenţele şi asistenţa medicală, însă au purtat banderole pe mână în semn de grevă", ne-a declarat Ionela Dăneţ, managerul unităţii. "Noi, prin meseria pe care o avem, suntem obligaţi să asigurăm asistenţa medicală, aşa că programul operator a fost în parametri normali, însă am purtat cu toţii aceste banderole. Activitatea nu s-a întrerupt, iar pacienţii nu au avut de suferit. Motivele pentru care am ales această formă de protest sunt legate de salarizare, dar şi de multe alte probleme din sistemul medical, cum ar fi numărul mare de gărzi pentru fiecare medic şi lipsa orelor libere după acestea. Dacă nu se soluţionează doleanţele cadrelor medicale, ultima speranţă este ziua de 30 octombrie, cu greva generală, însă sper să nu se ajungă până acolo".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
