Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 00:39

Argeşenii optează pentru energia regenerabilă

 După o pauză de 5 ani, Ministerul Mediului a reluat Programul "Casa Verde" prin acordarea de subvenţii pentru persoanele fizice în vederea instalării sistemelor de încălzire care utilizează energie regenerabilă. Cum argeşenii au fost interesaţi de acest program, Administraţia Fondului pentru Mediu a majorat suma iniţal alocată de 60.000.000 lei la 80.000.000 lei. "În doar 3 zile de la deschiderea perioadei de depunere a cererilor, suma s-a epuizat, în judeţ fiind înregistrate pentru finanţare 406 solicitări, care vor fi analizate de Administaţia Fondului pentru Mediu", a mai transmis prefectul.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It