Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 00:39

Un album de familie al munţilor noştri de altădată!

 Zilele trecute a fost deschisă la Muzeul Municipal expoziţia de fotografie având ca subiect "Munţii noştri de altădată", iar evenimentul a fost onorat cu prezenţa de autorul Ion Dobrin şi de câţiva membri din cadrul Batalionului 33 "Vânători de Munte POSADA". Cu acest prilej, invitaţii au putut admira superbe cadre cu munţii româneşti aşa cum erau ei în anii când încă mai aveau păduri şi mai purtau cu mândrie zăpezile pe creste, cu ameţitoare peisaje nealterate încă de mâna omului. Deşi pe vremea când fotograful le-a realizat nu existau aparatele performante de acum, imaginile denotă o sensibilitate aparte şi un simţ artistic deosebit, fiind imortalizate din cele mai ingenioase unghiuri, pentru ca peisajele să poată fi cuprinse în adevărata lor frumuseţe, fără a se pierde detaliile cele mai grăitoare. Tocmai de aceea, cele două culori - alb şi negru - par mai degrabă să dea viaţă în mod inexplicabil unor scene prin excelenţă de natură statică, decât să accentueze sentimentul de încremenire. Managerul instituţiei-gazdă, Ştefan Dumitrache, s-a arătat cu totul fermecat de frumuseţea cadrelor expuse: "Fotografia lui Ion Dobrin, deşi este realizată alb-negru, vorbeşte mult mai mult decât o făceau cele pe care le regăsim în albumele de pe la 1900, pe care autorii le colorau cu creionul, după cum îşi aduceau aminte. Pe domnul Dobrin l-am cunoscut când ne-a invitat în casa domniei sale, unde are o colecţie uriaşă de fotografie, care este efectiv şi istorie şi artă. Prin pozele de aici, se poate merge imaginar în acele locuri în care aveai şansa să ajungi doar cu pasul şi cu raniţa în spate. Avem în aceste imagini munţii noştri văzuţi prin ochii Armatei Române." 

Autorul a explicat că fotografiile au fost realizate în perioada când îşi efectua stagiul militar şi a avut ocazia să urce pe cei mai semeţi munţi din ţara noastră şi să admire peisaje răpitoare. Văzându-se în faţa acelor frumuseţi, acestuia i-a venit ideea să păstreze amintirea lor pentru totdeauna. "Această colecţie este rezultatul hoinărelilor noastre prin munţi şi prin locurile frumoase în care am ajuns în toţi acei ani. Mi-au plăcut foarte mult peisajele şi m-am gândit că este de dorit să le păstrăm în memorie, aşa că am făcut aceste poze. Pe vremea aceea eram tânăr şi urcam altfel pe munte, chiar dacă era zăpadă. M-am gândit că o să vină vremea când n-am să mai pot face asta. Dacă vă plac aceste fotografii, sunt şi eu bucuros!", a încheiat acesta.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It