Mâine se sărbătoreşte "Ziua Armatei Române"
Ziua Armatei României a fost instituită prin Decretul nr. 381 din 1 octombrie 1959. În această zi, în anul 1944 a fost eliberat total teritoriului naţional de sub ocupaţie hortysto-fascistă. Cu această ocazie, Batalionul 33 Vânători de Munte va organiza o serie de manifestări la Cimitirul Eroilor din municipiu, mâine, de la ora 12.00. Conform programului pus la dispoziţie de către organizatori, ceremoniile vor debuta cu prezentarea onorului, trecerea în revistă a detaşamentului şi intonarea Imnului Naţional de Stat, iar de la ora 12.05 se va desfăşura serviciul religios, urmat de depunerea de coroane de flori şi de alocuţiunile comandantului Garnizoanei Curtea de Argeş şi primarului Constantin Panţurescu. La finalul manifestărilor, se va prezenta onorul, iar Garda de Onoare va defila în aplauzele participanţilor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
