Sâmbătă, la Curtea de Argeş, omagierea Reginei Maria
Sâmbătă, de la ora 13.00, cu prilejul împlinirii a 141 ani de la naşterea Reginei Maria, Asociaţia Femeilor Universitare din România - Filiala Regina Maria/Curtea de Argeş va depune un buchet de flori la mormântul Reginei Maria. Acţiunea, care include şi o scurtă ceremonie religioasă, se desfăşoară în colaborare cu Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului, cu binecuvântarea ÎPS Calinic. Evenimentul reprezintă un omagiu adus celei mai mari personalităţi feminine din istoria României, Reginei care a fost Preşedinte de Onoare a Asociaţiei Femeilor cu Diplomă Universitară din România, din 1925 (anul înfiinţării) şi până în ultimii săi ani de viaţă.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
