Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 23 iunie 2026 00:36

Muzeul Goleşti, premiat de italieni!

 Instituţia culturală a primit un premiu internaţional, la propunerea Alumnus Club UNESCO, în cadrul concursului italian "La Fabbrica nel Paeisaggio", care s-a desfăşurat în perioada 20-24 octombrie 2016, pentru proiectul de restaurare a Ansamblului Medieval Goleşti. Concursul este dedicat oamenilor de afaceri, administraţiilor şi instituţiilor care dezvoltă proiecte ce acordă prioritate mediului şi o mare atenţie impactului asupra peisajului. Participanţii la concurs sunt nominalizaţi de cluburile UNESCO, competiţia fiind împărţită în două secţiuni: cea a oamenilor de afaceri privaţi care şi-au construit un sediu sau au renovat un sediu de lucru, având mare grijă la impactul asupra mediului şi asupra peisajului şi cea rezervată administraţiilor şi instituţiilor care au promovat, pus în practică sau au restaurat, reabilitat, locuri/opere de utilitate publică şi socială în domeniul planificării şi gestiunii teritoriului. Începând cu anul 2015, acest eveniment se desfăşoară sub egida Federaţiei Europene a Asociaţiilor Centrelor şi Cluburilor pentru UNESCO (FEACU). Competiţia a avut şi o secţiune internaţională. Astfel, Alumnus Club pentru UNESCO a propus, pentru prima dată in istoria acestui concurs, o candidatură a României - Restaurarea Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti, din Argeş. La festivităţile de decernare a premiilor din seara de 22 octombrie 2016, Muzeul din Goleşti a obţinut distincţia "MENZIONE INTERNATIONALE a Golesti Manor".

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l acum şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It